Antibes - Gezi Notları (Fransa)

Antibes, Cannes'a çok yakın bir Fransız şehri. Cannes'ın ismi var fakat Antibes görmeye değer. Hem denizle iç içe oluşu, hem de tarihi sokakları, pazarı, duvarları Cannes'a göre daha alaka uyandırıcı. Fransız zenginlerin sayfiye bölgesi.

Sıcak Fransız kasabası Antibes


Antibes büyük bir koy, bir köşesinde çok da eski olmayan kalesi, diğer köşesinde bahsetmiş olduğum tarihi merkezi bulunuyor. İsminin menşei Antipolis kelimesinden geliyor yani karşı şehir. Nice'in karşısında bulunduğu için bu ismi almış.


Antibes sokakları
Antibes sahili


Fransız zenginlerinin çokça tercih ettiği bir yer AntibesSavoy düklerinin yönetiminde bulunan Nice'e karşı Fransız ordularının uç noktası olarak kalmış. Napolyon Bonapart bir süre şehrin diğer ucunda bulunan Fort Carre'de ikamet etmiş.

Sokakları, meydanları sevimli. Eski şehir surlarla çevrili. Marche Provençal'da fiyatlar biraz pahalı olmakla beraber meyve sebze alabilir, en azından göz atabilirsiniz. Rue Sade eski şehrin ana caddesi.

Marche Provençal
Fiyatlar nedense çok yüksek
Kilo bazında alışveriş yapan neredeyse yokGrimaldi Şatosu bir dönem Monako hanedanına ev sahipliği yapmış. Şu anda Picasso'nun bazı eserleri sergileniyor.

Grimaldi Şatosu


Alplerin üzerinden geri dönüyoruz. Buradan daha önce gezmiş olduğumuz; Cannes, Nice, Eze, Monako manzaralarını uzaktan tekrar fotoğraflıyoruz.

Alplerden geri dönerken o güzel Côte d'Azur manzaraları
Côte d'Azur


Eze

Yorumlar